NON STOP SLUŽBA Piešťany a okolie
0905 627 481
Dominika Tatarku 2, 921 01 Piešťany

Ako Kondolovať? Vencom či Kyticou? 18. júla 2018

Ako Kondolovať? Osvedčený návod ako bez námahy vybrať ten správny Veniec či Kyticu.

Práve  u  smútočných  vencov a  kytíc sa kedysi  dodržiavali určité  pravidlá,  áno  isté pravidlá sa dodržujú dodnes. Napríklad biele kvety dávame najčastejšie mladším ľuďom. Už dávno nie je podmienkou že farby by „mali“ byť tlmené a čoraz viac vidíme zdobiť hrobové miesta kvetmi červenými, modrými, fialovými, oranžovými, zelenými, žltými ale i ružovými. Určite každý dobre vie, že ak sa jedná o smútočné kytice, tie majú párny počet kvetín a preto všetky ostatné väzby majú počet nepárny.

Zosnulého  si  na  jeho  ceste  môžeme  uctiť  kyticou  alebo vencom. Záleží na tom v akom vzťahu sme s ním boli.

Na  venci  by  nemala  určite  chýbať  stuha, aby  bolo jasné od koho je – najčastejšie vence dávajú členovia rodiny, významné osobnosti, inštitúcie či firmy.

Kytice sú závislé najmä na ročnom období. Veľká  obľuba  je  po  kyticiach  z  gerber,  chryzantém či ruží. Ak ste vo vzdialenejšom  vzťahu  k  zosnulému,  tu  by  sme  volili  kyticu, je už na Vás či zvolíte väčšiu alebo menšiu. Dnes je samozrejmosťou  že  pohrebná služba či samotné kvetinárstva Vám so všetkým poradia aké vhodné kvety, prípadne kvetinovú  väzbu  použiť. Navyše  pohrebná  služba  je  schopná  kytice  či vence dopraviť v určený čas na zjednané miesto  či  smútočný  obrad.  Táto  služba  je  vhodná  najmä pre tých, ktorí sa nemôžu kvôli zdravotným problémom alebo pracovným dôvodom osobne zúčastniť poslednej rozlúčky so známym či príbuzným.

Kvety  a  ľudia  sú  spolu už dlhé storočia. Svoju rolu hrajú aj farby samotných kvetov hoci dnes sa nimi až tak prísne neriadime ako v minulosti. No nie je na škodu si pripomenúť akú farbu kvetov zvoliť.

S nevinnosťou, úctou a pokorou je spájaná biela farba, vyjadruje jednoduchú krásu.

Žltá farba je symbolom priateľstva, šťastia a nového začiatku.

Ani oranžová farba nie je hanblivá, predstavuje elán, nadšenie, dôveru a spokojnosť.

Vznesene pôsobí ružová a naopak červená nepozná žiadne obmedzenia, je symbolom krásy, energie a sily.

Ukľudniť obavy môže modrá, evokuje otvorenosť, kľud a mier.

Zelená reprezentuje prírodu a je symbolom skutočného optimizmu.

Naopak symbolom úspechu a obdivu je fialová, odvodzuje sa od kráľovských obradov, fialové kvety reprezentujú hrdosť a dôstojnosť. Skrátka je symbolom prirodzeného pôvabu, jemnosti a elegancie.

Na záver uvádzame vybrané príklady a ceny najpredávanejších smútočných vencov a kytíc:

Vľavo hore Umelý veniec – od 20 eur

Vpravo Veniec zo živých kvetovod 50 eur

Vľavo dole Kytica z umelých kvetov5 až 15 eur,  Kytica zo živých kvetov – od 20 eur

5/5 (7)

Hodnotenie

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.