NON STOP SLUŽBA Piešťany a okolie
0905 627 481
Dominika Tatarku 2, 921 01 Piešťany

ČO MÁM ROBIŤ, AKO MÁM POSTUPOVAŤ PRI ÚMRTÍ BLÍZKEJ OSOBY DOMA? 10. apríla 2022

Úmrtie blízkej osoby je mimoriadne náročná situácia. Napriek tomu, že sa snažíme uvažovať racionálne a vieme, že smrť k životu jednoducho patrí, zvládame ju len veľmi ťažko. V tejto psychickej nepohode nás čaká ešte vybavovanie pohrebu a zariaďovanie ostatných neodkladných náležitostí na úradoch. Mnohí z nás v prvom momente ani len nevedia, kam sa obrátiť, kde hľadať pomoc a potrebné informácie. 

V nasledujúcom článku sa dozviete niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu zvládnuť túto ťažkú situáciu.

Pri úmrtí doma je potrebné okamžite zavolať linku 112 a oznámiť službukonajúcemu dispečingu uvedenú udalosť. Je treba nahlásiť meno zomrelého, jeho vek, zdravotnú poisťovňu a adresu. Na vašu adresu služba vyšle pohotovostného lekára, ktorý vykoná obhliadku zosnulého (dôležité upozornenie : do príchodu lekára neobliekajte ani nijak nemanipulujte so zosnulým). Prehliadkou sa zisťuje smrť, jej čas a príčina. Je potrebné obhliadajúcemu lekárovi poskytnúť všetky relevantné informácie o okolnostiach, za ktorých došlo k úmrtiu. Obhliadajúci lekár následne  vystaví List o prehliadke mŕtveho a štatistickom hlásení o úmrtí. Súčasťou listu je aj informácia o ďalšom navrhovanom postupe, ako naložiť so zosnulým.

Do úvahy prichádza pochovanie v zákonnej lehote alebo nariadenie pitvy.

V prípade ak obhliadajúci lekár nenariadi vykonanie pitvy, môžete na prevoz zosnulého privolať Pohrebníctvo Peter Samko Venuša – 0905 627 481, kde vám ochotne nonstop poskytneme všetky potrebné informácie o následnom postupe.

V prípade ak obhliadajúci lekár nevie na mieste určiť príčinu smrti, má podozrenie na trestný čin, samovraždu alebo je zosnulý cudzí štátny občan nariadi pitvu na súdno- lekárskom pracovisku ÚDZS. Obhliadajúci lekár je povinný privolať na transport zosnulého pohrebnú službu, ktorá je zazmluvnená a platená za transport Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pokiaľ má lekár podozrenie na trestný čin privolá na miesto úmrtia aj Políciu a až následne po zdokumentovaní a súhlase vyšetrovateľa odváža uvedená pohrebná služba zosnulého. Následne je možné kontaktovať Pohrebníctvo Peter Samko Venuša – 0905 627 481,  ktoré zabezpečí transport zosnulého  a následne pohreb.

(Pri násilných trestných činoch, dopravných nehodách je potrebné si vyžiadať na pochovanie či spopolnenie súhlas od príslušnej prokuratúry.)

5/5 (2)

Hodnotenie

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.