NON STOP SLUŽBA Piešťany a okolie
0905 627 481
Dominika Tatarku 2, 921 01 Piešťany

Ako vyčistiť hrob? 21. apríla 2019

Neodboré čistenie aj smútočné dekorácie môžu kameň trvalo poškodiť. Ako sa tomu vyhnúť?

Ak sa hroby z času na čas neočistia objaví sa na nich mach, hrdza prípadne vosk. Najmä v prípade vosku sa môže jednať o trvalý odkaz ak sa neodstráni včas. Vosk poškodzuje pomník mastnými fľakmi, môže vsiaknuť hlboko do kameňa a vytvoriť na ňom škvrny. Čím skôr ho odstránite, tým menšiemu riziku trvalého poškodenia pomník vystavujete. Znehodnoteniu možno predísť impregnáciou kameňa. Oceníte ho aj ako prevenciu pred poškodením vtáčím trusom. Konzervovanie ochráni pomník aj pred machmi.

Ak sa rozhodnete impregnovať svojpomocne, dbajte na to, aby ste na pomník neaplikovali väčšie ako odporúčané množstvo prípravku. Inak kameňu hrozí poškodenie vlhkosťou a mrazom. Prostriedok síce prenikne hlbšie do kameňa, no zmenší jeho priepustnosť, v dôsledku čoho sa v pomníku začne kumulovať voda. Rovnomerne naneseným prípravkom docielite aj výraznejšiu farbu ošetrovaného kameňa.

Sviečky radšej podložte miskami alebo pre ne vyhraďte špeciálny stojan.

Ako čistiť rôzne druhy kameňov:

Náhrobok z pieskovca je na údržbu najnáročnejší. Náhrobok najskôr nasucho očistite cirokovou kefou a potom poumývajte vodou s neagresívnym bezfosfátovým prostriedkom. Ošetrené miesta ihneď oplachujte čistou vodou.

Žulový náhrobok má najnižšiu nasiakavosť, čo uľahčuje starostlivosť o pomník. Žule neublížite silnejšími čistiacimi prostriedkami či obyčajným octom. Zaberajú na hrubšie nečistoty.

Náhrobok z terazza, tzv. umelého kameňa – je to vlastne zmes cementovej malty, farbiva a drviny zbrúsená do hladkého až lesklého povrchu. Mach a riasy odstránite pomocou špachtle. Na hrubé nečistoty použite cirokovú kefu a saponát. Kameň znesie aj prípravok na čistenie sanitárnej keramiky alebo dlažby. Hrdzu zmyjete alkalickými čistiacimi prostriedkami alebo prípravkami na kameň.

Mramorový náhrobok je veľmi citlivý na čistiace prostriedky s obsahom kyselín a na prípravky na rozpúštanie nečistôt, ktoré môžu vsiaknuť do kameňa a zafarbiť ho. Mramor očistite kefou s jemným vlasom a tekutými bezfosfátovými „pieskami“, ktoré používame aj na riad. Pomník nečistite nasucho, pred ošetrením ho navlhčite vodou a po čistení dôkladne opláchnite.

Ak neviete, z akého druhu kameňa je náhrobok vyrobený, obráťte sa na kamenára alebo odborníka, ktorý sa vyzná v stavebných materiáloch. Každý druh kameňa si vyžaduje individuálny spôsob čistenia. Aj umelý kameň zlepený živicami môže zle zareagovať na prípravky s obsahom kyselín. Nejde pri tom o jediný faktor, na ktorý treba brať ohľad pri čistení.

Kamenári by mali k inštalovanému náhrobku poskytovať okrem záruky aj návod na ošetrovanie.

Všeobecné zásady pri čistení náhrobku:

  • Overte si, z akého materiálu je náhrobný kameň vyrobený
  • Ak si nie ste istí druhom ošetrovaného kameňa, preventívne nepoužívajte žiadnu kyselinu
  • Reakciu čistiaceho prostriedku najskôr otestujte na skrytom mieste a až potom aplikujte na zvyšný povrch
  • Leštené povrchy neošetrujte oceľovou kefou
  • Hrubé nečistoty z kameňa neodstraňujte ostrým náradím

Zdroj: gazduj.etrend.sk

5/5 (11)

Hodnotenie

2 komentáre

  1. REPLY
    peter napísal (a)

    Dobrý den, dali sme vycistit hrob a radi by sme ho naimpregnovali (betonove platne), viete mi poradit cím? dakujem

    • REPLY
      Lukáš Samko napísal (a)

      Dobrý deň,
      dá sa použiť sidolux expert na vonkajšie povrchy a dlažby.
      Alebo Bellinzoni, tu treba však zvoliť vhodný typ lebo majú viac výrobkov. Treba pozrieť na materiál Terazzo.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.